Vasarai einant į pabaigą pats laikas pradėti ruoštis naujiems mokslo metams. Mokyklinė kuprinė svarbi kiekvieno mokinio įvaizdžio dalis, o tai būsimų pirmokų tėveliams – nelengva užduotis. Ruošiantis pirkti kuprinę savo vaikui, nereikėtų skubėti, bet pirma pasidomėti, kokia kuprinė yra tinkamiausia. Gamintojai siūlo įvairių variantų, tačiau ne visos kuprinės tinka mokyklinukams . Reikalavimai mokyklinėms kuprinėms yra išdėstyti Lietuvos higienos normoje HN 41:2016 „Mokyklinės prekės“, kurioje pažymima, kad gamintojui draudžiama kuprinę vadinti mokykline kuprine, jei ji neatitinka mokyklinei kuprinei keliamų reikalavimų. Pagrindiniai ir svarbiausi reikalavimai yra susiję su kuprinės svoriu, diržų pločiu ir reguliuojamu ilgiu. Tačiau jei gamintojas ar pardavėjas nenurodo etiketėje, jog tai mokyklinė kuprinė, tėveliai turėtų žinoti, į ką reikia atkreipti dėmesį.
Kaip turi atrodyti mokyklinė kuprinė?
Mokyklinės prekės turi atitikti Lietuvos higienos normą HN 41:2016„Mokyklinės prekės”.
Mokyklinė kuprinė turi būti su dviem diržais, geriausia reguliuojamo ilgio, ir rankenėle. Kuprinės diržai turi būti pagaminti iš standžios medžiagos, platūs (apie 35-40 mm). Jei diržai siauresni, tai pečių lygyje turi būti antpečiai. Išorinėje kuprinės pusėje turi būti atšvaitai. Kuprinės nugarėlė turi būti iš tvirtos, tačiau minkštos medžiagos, sutvirtinta plastikiniu karkasu, kuris neleistų krypti nugarai. Geresnė kuprinė yra ta, kuri turi vidinį karkasą, išlaiko savo formą ir nesudrimba kaip maišas. Tokioje kuprinėje kieti knygų kampai nespaus nugaros ir ilgiau nesusilamdys knygos minkštais viršeliais ir sąsiuviniai. Paprasta ar su „anatomine“ nugarėle? Anatominė/ortopedinė kuprinės nugarėlė, sudaryta iš keleto paminkštintų pagalvėlių, atitinkančių fiziologinius nugaros linkius, tvirtai priglunda prie vaiko nugaros. Todėl svoris pasiskirto daug tolygiau, be to, tokia nugarėlė neleidžia vaikui kūprintis. Nepirkite kuprinės „išaugimui“. Kuprinės viršus neturėtų būti aukščiau vaiko pečių linijos, o apačia – žemiau juosmens. Kitaip nešant sunkią kuprinę vaikui bus sunkiau išlaikyti pusiausvyrą, bandydamas išvengti krūvio, tenkančio juosmens sričiai, jis links į priekį arba pritrauks smakrą prie krūtinės, kad nebrūžintų pakaušio į kuprinės viršų. Būtų geriau, jei kuprinė būtų suskirstyta į kelis skyrius sunkesniems ir lengvesniems daiktams. Kad teisingai paskirstytumėte svorį, sunkesnes knygas geriau krauti arčiau nugaros, įvairias smulkmenas patogu sudėti į kišenėles. Išmokykite vaiką teisingai susikrauti kuprinę. Kuprinės audinys turėtų būti pagamintas iš tampraus, sintetinio ir lengvai skalbiamo audinio.
Kiek turi sverti kuprinė?
Tuščia kuprinė, skirta pradinių klasių moksleiviams turi sverti ne daugiau kaip 700 g, o vyresniųjų klasių moksleiviams ne daugiau kaip 1000 g. . Daugelio šalių gydytojų nuomone, optimaliausias viso nešulio svoris vaikams yra ne daugiau kaip 10 proc. jų kūno svorio. Todėl tėveliams patariama tikrinti pradinukų kuprines, kadangi dažnai į jas būna sukrautos ne tik visos savaitės knygos, nereikalingi rašikliai, spalvoti dažai, bet ir įvairiausi žaislai.
Nepamirškite atšvaitų. Šaltuoju metų laikotarpiu vaikai dažnai į mokyklą ir iš jos eis tamsiuoju paros metu, todėl atšvaitai turėtų būti ant abiejų kuprinės šonų ir priekio. Kuo jų daugiau , tuo labiau bus vaikas saugesnis ir matomas iš toli.
Populiarėja kuprinės su ratukais. Tai nebloga išeitis, jei reikia neštis dar ir papildomas priemones popamokinei veiklai. Tačiau rinkdamiesi pastarąsias atkreipkite dėmesį, kiek mokykloje yra laiptų, nes kuprinę vis tiek reikės neštis. Taip pat ir pasnigus bus sunkiau.
Į ką reikia atkreipti dėmesį perkant mokyklines prekes?
Tėveliai įsigydami mokyklines prekes turėtų atkreipti dėmesį į ant jų nurodytą informaciją. Visos mokyklinės prekės, teikiamos į rinką, turi būti paženklintos teisės aktų nustatyta tvarka. Jeigu yra taikytini vartotojo amžiaus apribojimai ar suaugusiųjų priežiūra naudojant mokyklines prekes, tai turi būti aiškiai nurodyta. Gali būti naudojamas grafinis amžiaus apribojimo ženklas pagal LST EN 71-6 „Žaislų sauga”. Grafinis amžiaus grupės įspėjamasis ženklas“. Visos įspėjimo frazės bei pridedamos naudojimo instrukcijos turi būti pateiktos lietuvių kalba aiškiai ir įskaitomai. Jeigu mokyklinių kanceliarinių prekių gamyboje buvo naudojamos cheminės medžiagos ar preparatai, naudojimo instrukcijose turi būti pateikta išsami saugos informacija. Ant kanceliarinių vandeninių klijų ir vandeninių piešimo dažų pakuočių turi būti užrašyta įspėjimo frazė: Tik vyresniems kaip 3 metų vaikams. Naudoti prižiūrint suaugusiesiems.
Sėkmingai pradėkite naujus mokslo metus , tinkamai jiems pasiruošę.
Pagal SMLPC rekomendacijas parengė visuomenės sveikatos specialistė L. Vaškienė
PAMOKŲ LAIKAS
MES ŽINIASKLAIDOJE
STEAM VEIKLOS
Šiaulių „Juventos“ progimnazija
Pagalba