TAMO DIENYNAS  0667 19366
Kodas Juridinių asmenų registre: 190532139

Europos sveikos mitybos diena

Sveika mityba – vienas svarbiausių sveikos gyvensenos veiksnių – įvairus ir tinkamai parinktas maistas, aprūpinantis organizmą būtinu angliavandenių, riebalų, baltymų, vitaminų ir mineralų kiekiu.

Teisingai pasirinkti maisto produktų grupes ir jų kiekį padeda maisto pasirinkimo piramidė.

Gerti vandenį ir būti fiziškai aktyviam labai svarbu! Vanduo reguliuoja kūno temperatūrą, perneša deguonį į ląsteles, pašalina nereikalingas medžiagas.

Kai karšta, kai vaikas sportuoja ar šoka – patartina turėti buteliuką vandens, tai padės numalšinti troškulį ir išugdys įprotį gerti pakankamai vandens.

Piramidės pagrindas – augalinės kilmės maisto produktų grupės. Maisto pasirinkimo piramidė rekomenduoja ir augalinius, ir gyvūninius maisto produktus, bet augalinių maisto produktų vartojimas beveik neribojamas.

Angliavandeniai – pagrindinis energijos šaltinis  (ypač vaikams). Jie greitai suskaldomi, rezorbuojasi virškinamajame trakte.  Organizmas greitai gauna reikalingą energiją.

Per parą patariama suvartoti kuo daugiau (bent 400 g) grūdinių produktų, daržovių ir vaisių. Geriausiai tinka šviežios, Lietuvoje išaugintos daržovės.

Daugiau nei pusė paros maisto davinio energijos turėtų būti gaunama valgant grūdinius produktus. Mėsa, žuvis, pienas ir jų produktai yra gyvūninių baltymų tiekėjai, o baltymai, ypač gyvūniniai, kurie yra pagrindinis nepakeičiamų amino rūgščių šaltinis, labai svarbūs organizmo augimui ir vystymuisi.

Be to, pienas ir pieno produktai – pagrindinis baltymų ir kalcio šaltinis.

Piramidės viršūnėje pavaizduoti riebalai, saldumynai, rafinuotas cukrus, druska. Iš šių produktų gaunama daug energijos, o būtinų maisto medžiagų juose beveik nėra.

Reikėtų valgyti tik labai mažus šių produktų kiekius ir retai.

Apie vaikų sveiką mitybą 1a klasėje savo žiniomis dalinosi „Sveikatos klubo” nariai – penktokai Martynas, Saulė, Beata, Vilius ir Markas.

Savo žinias apie sveiką mitybą pirmokėliai išbandė atsakydami į viktorinos klausimus.

Visuomenės sveikatos specialistė L. Vaškienė

Šiaulių „Juventos“ progimnazija

Skip to content