TAMO DIENYNAS  0667 19366
Kodas Juridinių asmenų registre: 190532139

NORDPLUS projektas Latvijoje

Nordplus projekto ,,Stebiu-tyrinėju-mokausi” dalyviai iš 1a ir 4a klasių dar saulei nepatekėjus pradėjo kelionę į Latvijos Skujene patamskola mokyklą.

Nors ir su daina, pokalbiais, trumpais sustojimais, kelionė prailgo – 5 su puse valandos išplautais keliais keleliais  truko partnerių mokyklos paieška. Mokykla nedidukė, naujai išdažyta, atnaujinta mus priėmė labai svetingai.

Tik įžengę į mokyklą (pagal jos taisykles), vaikai nusiavė batukus. Išvykstant batų teko ilgokai ieškoti, nes pirmokai pamiršo, kur juos paliko.

Jaukioje mokyklos salėje vyko jungtinis Latvijos ir Lietuvos mokyklų mokinių koncertas. Ačiū mokytojai Loretai Stankuvienei už puikiai skambėjusias daineles.

Mokytojai iš Islandijos ir Danijos, Lietuvos, prisistatė, įsmeigdami žemėlapyje vėliavėles į miesto vietą. Po to sekė sotūs, skanūs pietūs, kurie šiek tiek prislopino ir migdė vaikus keliaujant į nacionalinį technologijų parką.

Parke laukė edukacinė programa, atitinkanti vieną iš projekto temų – rūšiavimą. Važiavome po didžiulę parko teritoriją, susipažindami su rūšiavimu, perdirbimo reikšme žmonijai, gamtai, Žemei.

Ketvirtokai skaičiavo, kiek supresuotų tonų pakuočių telpa į vieną konteinerį. Sužinojo, kad iš sąvartyne susidarančių metalo dujų gaminama elektra ir šiluma.

Diena labai greitai pakrypo vakarop. Laukė netrumpa kelionė namo.

Ačiū šeimininkams latviams, kurių lauksime ,,Juventoje” gegužės mėnesį.

***

Antros ir kitų projektinių dienų veiklos vyko jau be mokinių.

Vykome į reabilitacijos centro teritorijoje Ligatne įsikūrusį 9 metrų gylio, 2000 kvadratinių metro pločio bunkerį. Tai slaptas bunkeris, kurio paskirtis – atominio karo metu išsaugoti 250 Latvijos tarybinės vyriausybės narių, politinių veikėjų.

Iki mūsų laikų bunkeryje viskas išlikę taip, kaip buvo tarybiniais metais. Bunkerio įkūrimas šaliai kainavo 4 mln rublių. Apžiūrinėdami įvairius daiktus, grįžome į senus laikus, stebėdamiesi, kad viskas jau pasimiršo…

Paskui ilgai važiavome į pirmą pagal dydį, moderniausią Latvijoje Getlini eco sąvartyną. Jame stebėjome, kaip ekologiniu būdu perdirbamos atliekos. Gėrėjomės sąvartyno teritorijoje įkurtu didžiuliu šiltnamiu,  kuriame naudojama iš atliekų perdirbta elektra ir šildymas. Šiltnamyje auginami agurkai ir pomidorai.  Elektra keliauja iš čia ir Latvijos gyventojams.

Vakare Cesio pilyje laukė puiki edukacinė programa. Pilies prieigose mus pasitiko XIII a. Livonijos vienuolis, kuris pristatė to laikmečio patiekalus, pramogas, o taip pat, kelią apšviečiant žibintais, vedžiojo po pačią pilį. Diena praėjo. Įspūdžių daug.

Kitas rytas prasidėjo mokykloje ir darželyje stebint veiklas, pristatant paruoštus namų darbus apie energiją. Mokytoja Inesa supažindino su Latvijos švietimo sistema.

Po pietų užklasinė veikla vyko tolokai nuo mokyklos. Aplankėme Indrani privačią šeimos įmonę, susipažinome ir degustavome joje gaminamą produkciją iš vaisių, uogų, daržovių, kuriuos užaugina ši darbšti šeima.

Vykome į bendruomenės namus, kuriuose renkasi liaudies menininkės, audžiančios nuostabių raštų drobes. Prieš  250 metų pastatytoje liuteronų bažnyčioje klausėmės mokytojų entuziasčių atliekamų giesmių.

Nepastebimai nusileido saulė. Laukiame naujos dienos ir jos siūlomų veiklų.

Pradinių klasių mokytoja  A. Dirginčienė

Šiaulių „Juventos“ progimnazija

Skip to content