TAMO DIENYNAS  0667 19366
Kodas Juridinių asmenų registre: 190532139

Tvarumo link

Mokiniai, paskatinti lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Neringos Špukaitės-Mamasalijevos, balandžio 25 – 29 dienomis dalyvavo Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės ,,Tvari biblioteka” renginiuose.

Apie tvarumą kalbama vis plačiau. O ar  moksleiviai žino, kas gi yra tvarumas? Pačių vaikų nuomone, vieniems tai – nauja sąvoka, kitiems – kažkur girdėtas dalykas. Visgi dalyvavimas Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės veikloje mokinius praturtino žiniomis. Mokiniai sužinojo, kad tvarumo sąvoka pirmą kartą pavartota 1987 m. Jungtinių Tautų organizacijos. Bet toks reiškinys, kai panaudotas daiktas ne išmetamas, o perkuriamas, egzistuoja dar seniau. Tai atspindima H. K. Anderseno pasakos ,,Puikioji adata”, parašytos 1845 m., ištraukoje:

<…> Pirštai dūrė adikliu tiesiog į virėjos kurpelę, kurios priešakis buvo nuiręs ir reikėjo užadyti.

– Aš čia niekaip gyva neišlįsiu: nulūšiu, tikrai nulūšiu.

Ir ji tikrai nulūžo.

– Dabar ji niekam nebetikus, – tarė pirštai, tebelaikydami ją tvirtai.

Virėja pritaisė jai lako galvutę ir prisegė su ja skarelę iš priešakio.

– Štai aš pavirtau segtuku!- tarė adiklis <…>

 Penktokai ne tik pagilino savo žinias apie tvarumą, bet ir patys praktiškai išbandė daug gražių tvarių idėjų gamindami knygų skirtukus. Penktokai ne tik pagilino savo žinias apie tvarumą, bet ir patys praktiškai išbandė daug gražių tvarių idėjų gamindami knygų skirtukus. Igno, Augustės, Dominyko K., Roko R., Oresto G., Beatos, Sauliaus, Domanto, Astijaus B., Dominykos, Gytės, Medeinos ir Beno iš ekologiškų, jau kartą panaudotų priemonių pagaminti tekstiliniai, guminiai, popieriniai, kartoniniai, metaliniai, mediniai skirtukai eksponuojami Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės – Bitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo kultūrinės edukacijos skyriuje.

Penktokai visiems linki mažais žingsneliais judėti tvarumo link. Lai kiekvienas savo nulaužtą adatą paverčia puikiu segtuku, susegančiu mus į tvarią bendruomenę.

Neringa Špukaitė – Mamasalijeva

Šiaulių „Juventos“ progimnazija

Skip to content